"დორტმუნდს” ბოლოადგილოსან და უმოტივაციოდ მოთამაშე "მარსელთან” ძალიან რთული მატჩი ჰქონდა. მე-4 წუთზე, ლევანდოვსკიმ ანგარიში გახსნა . მალევე უცნაური რმ მოხდა და "მარსელმა გერმანელებს საპასუხო გოლი გაუტანა. 34-ე წუთზე, არბიტრმა დიმიტრი პაიეს ბრალი სიმულცასიაში დასო და ფრანგი შემტევი მოედნიდან გააძევა, თუმცა უნდა აღინიშნოს რომ ეს შეცდომა იყო... გერმანელებმა ნანაატრი გოლი შეხვედრის მიწურულს გაიტანეს. 87-ე წუთზე, საჯარიმოს წინა ხაზიდან დარტყმის დროს, გროსკროიტცს ფეხი კი დაუცდა, თუმცა მაინც გავიდა ალბათ ის "ოქროს გოლი", რომელმაც იურგენ კლოპის გუნდი ჯგუფში პირველ ადგილზე გაიყვანა. ამ დროს ამავე ჯგუფში შემდეგ ეტაპზე გასაღწევად "ნაპოლი" იბრძოდა, მათ არსენალს 2-0 მოუგეს და 12 ქულაც დააგროვეს, მაგრამ ჩემპიონტა ლიგას მაინც გამოემშვიდობნენ. ამ ჯგუფში სამმა გუნდმა დააგროვა ერთნაირი ქულები, მაგრამ ჯგუფიდან "დორტმუნდმა" და "არსენალმა" გააღწია.
რაც შეეხება მეორე იტალიურ გუნდს, კერძოდ კი "მილანს"მ მათ თავისი თანამემამელეებისგან განსხვავებით ზალიან გაუმართლათ და შეიძლება ითქვას, რომ "ძლივს" გავიდნენ მომდევნო ეტაპზე. ალეგრის გუნდი გუშინ ჰოლანდიურ "აიაქს" ხვდებოდა, რომლებსაც აუცილებლად გამარჯვება სჭირდებოდათ, რომ ჯგუფიდან გასულიყვნენ. სეხვედრის 22-ე წუთზე მსაჯმა მონტოლივო გააძევა განზრახ უხეშობისთვის, რის შემდეგაც მილანური გუნდი 11 კაცით დაცვაში დაიწია, მათ ფრეც კი ყოფნიდათ რომ სემდეგ ეტაპზე გასულიყვნენ, ამიტომ მათთვის ეს მისარები ნაბიჯი იყო, "აიაქსი" კი საპირისპიროდ მტელი გუნდით სეტევაში წავიდა, სექმნეს უამრავი მომენტი... ბურთი ხან უბრალოდ კარს სცდებოდა, ხანაც კი აბიატის ტავისი შესაძლებლობების მაქსიმუმის გამოვლენა სჭირდებოდა და სეივს სეივზე ანხორციელებდა."აიაქსი” შეტევებს ბოლო წამამდე განაგრძობდა, მაგრამ კაცნაკლულმა "მილანმა” გაძლო და მე-2 ადგილი შეინარჩუნა.
უცნაურია, მაგრამ თურმე 6 ქულაც საკმარისი ყოფილა, რომ ჩემპიონთა ლიგის ჯგუფური ეტაპი გაიარო, ეს კი რუსულმა "ზენიტმა" მოახერხა.პეტერბურგელებმა, "აუსტრიასთან” მატჩში ანგარიში გახსნეს, მაგრამ შემდეგ 4 გოლი გაუშვეს. პარალელურ თამაშში, უმოტივაციო "ატლეტიკომ” "პორტუს” 2:0 მოუგო და პორტუგალიური გუნდი 1/8-ფინალის გარეშე დატოვა.
უშუალო კონკურენტს ხვდებოდა "შალკე”, რომელსაც "ბაზელთან” მოგება სჭირდებოდა. გერმანელებმა ამ უმნიშვნელოვანესი ტამაშის მოგება შეძლეს, მაგრამ მსაჯებმა ერთ-ერთი გოლის დროს აშკარა სეცდომა დაუშვეს, როცა გერმანელებმა ჯარიმა შეასრულეს, შვეიცარიელებმა ხელოვნური თამაშგარე შექმნეს და "შალკეს" ერთდროულად 6-7 ფეხბურთელი ოფსაიდში დატოვეს, თუმცა ეს რატომღაც მოედანზე მყოფ მსაჯთაგან, ვერცერთმა ვერ დაინახა.
იმავე ჯგუფში, დემბა ბას ერთადერთი გოლით მოიგო "ჩელსიმ”, რომელმაც პირველი ადგილი შეინარჩუნა. მოურინიოს შეგირდებმა მარტივად რუმინული "სტიაუა" დაამარცხეს.
ნეიმარი პირველი ფეხბურთელი გახდა, რომელმაც ჰეთ თრიქის გაფორმება ლიბერტადორესის თასზეც მოახერხა და ჩემპიონთა ლიგაზეც. კატალონიელებმა გუშინ შოტლანდიური კერკეტი კაკალი, "სელტიკი" მიიღეს და თავისი მეტოქე არ დაინდეს... 6-1. შოტლანდიელტაგან ერთადერთი გოლის ავტორი ბერძენი სამარასი გახდა.
აღსანიშნავი ფაქტია და გუშინ მსაჯებმა ერთგვარი რეკორდიც კი დაამყარეს ლიგის ისტორიაში, გუშინ არბიტრებმა ფეხბურთელებს სხვადასხვა შეხვედრებში ჯამში 9 წითელი ბარათი უჩვენეს.
ჩემპიონთა ლიგის 1/8-ფინალში გასულ გუნდთა სრული სია ასე გამოიყურება: "მანჩესტერი”, "ლევერკუზენი”, "რეალი”, "გალათასარაი”, პსჟ, "ოლიმპიაკოსი”, "ბაიერნი”, "პლზენი”, "ჩელსი”, "შალკე”, "დორტმუნდი”, "არსენალი”, "ატლეტიკო”, "ზენიტი”, "ბარსელონა”, "მილანი”.
წილისყრა 16 დეკემბერს, სავარაუდოდ ცვენი დროით 16:00 საათზე შედგება.
F ჯგუფი
მარსელი-დორტმუნდი 1:2 (1:1)
მარსელი (4-4-1-1): მანდანდა, ფანი, დიავარა, მენდესი (აბდალა 46), მენდი, ტოვინი (იმბულა 79), ლემინა, შეირუ, პაიე, კალიფა (მორელი 55), ჟინიაკი.
დორტმუნდი (4-2-3-1): ვაიდენფელერი, გროსკროიტცი, სარი, პაპასტატოპულოსი, დურმი, კელი (პიშჩეკი 78), შაჰინი, კუბა (ჰოფმანი 66), მხითარიანი, როისი (შიბერი 78), ლევანდოვსკი.
გოლები: 0:1 ლევანდოვსკი (4), 1:1 დიავარა (14), 1:2 გროსკროიტცი (87).
გაფრთხილებები: პაიე 32, ჟინიაკი 71 – სარი 90+2.
გაძევება: პაიე 34.
მსაჯი: მარიო სტრაჰონია (ხორვატია).
ნაპოლი-არსენალი 2:0 (0:0)
ნაპოლი (4-2-3-1): კაბრალი, მაჯო, ფერნანდესი, ალბიოლი, არმერო, ჯემაილი, ბეჰრამი, კალიეხონი, პანდევი (ინსინიე 57), მერტენსი, იგუაინი.
არსენალი (4-2-3-1): შჩეზნი, ჯენკინსონი, მერტეზაკერი, კოსელნი, გიბსი, ფლამინი, არტეტა, როსიცკი (მონრეალი 74), იოზილი, კასორლა (რემზი 68), ჟირუ.
გოლები: 1:0 იგუაინი (73), 2:0 კალიეხონი (90+3).
გაფრთხილებები: მერტენსი 36, ჯემაილი 41, ფერნანდესი 84 – არტეტა 63, ჟირუ 67, რემზი 84.
გაძევება: არტეტა 76.
მსაჯი: ვიქტორ კაშაი (უნგრეთი).
სატურნირო მდგომარეობა: